SON DAKİKA

Adıyaman Times
reklam

4D’li İşçiler, Mali ve Özlük Haklarını İstedi

4D’li İşçiler, Mali ve Özlük Haklarını İstedi
Bu haber 08 Ağustos 2019 - 9:53 'de eklendi ve 847 kez görüntülendi.

Adıyaman’da, Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Öz Büro-İş Sendikası üyeleri 696 Sayılı KHK ile Taşerondan Kadroya geçen 4D’li işçilerin mali ve özlük hakları noktasında yaşanan sıkıntılar, hak kayıpları ve kapsam dışında kalan çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan işçiler, 696 Sayılı KHK ile Taşerondan Kadroya geçen 4D’li işçilerin mali ve özlük hakları noktasında yaşanan sıkıntılar, hak kayıpları ve kapsam dışında kalan çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.
Toplanan kalabalık adına açıklamada bulunan Öz Büro-İş Sendikası Adıyaman İl Başkanı Mehmet Mustafa Turan, 696 Sayılı KHK ile Taşerondan Kadroya geçen 4D’li işçilerin mali ve özlük hakları noktasında yaşanan sıkıntılar, hak kayıpları ve kapsam dışında kalan çalışanların mağduriyetlerini giderilmesi ve yöneticilerin keyfi uygulamaları ile üyelerin üzerinde baskı ve mobing uygulayan idarecilerin bulunduğu iş yerlerinde üyeler için dayanılmaz hal aldığını söyledi.

-“İDARECİLERİN PSİKOLOJİK BASKILARI DAYANILMAZ BOYUTLARA ULAŞMIŞTIR”

Turan, yaptığı açıklamada “2 Nisan 2018 tarihinde 696 sayılı KHK ile kadroya geçen üyelerimizin o tarihten itibaren yaşadıkları ekonomik kayıplar ve her geçen gün artan psikolojik baskılar dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır.”dedi.
Mustafa Turan, 2 Nisan 2018 tarihinde 696 sayılı KHK ile kadroya geçen üyelerin o tarihten itibaren yaşadıkları ekonomik kayıplar ve her geçen gün artan psikolojik baskıların dayanılmaz boyutlara ulaştığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Taşeron çalışanı iken yaşadığımız hak kayıplarının, haksız ve yanlış uygulamaların sebebi olarak taşeron sistemini görüyor bunu anlayabiliyorduk. Ancak kadrolu olduktan sonra bu sorunların ve haksızlıkların artarak devam ediyor olmasını asla kabul etmiyoruz. Hastane gibi insan sağlığını ve insan yaşamını doğrudan etkileyen hizmet süreçlerinin başarılı olmasının yolu çalışanların motivasyonu ve performansından geçmektedir. Ancak üzülerek ifade edelim ki bu durum göz ardı edilmekte, bir kısım idareciler tarafından üyelerimize uygulanan psikolojik baskıların ardı arkası kesilmemektedir.” 

-“16 AY GEÇTİ KAMU ÇERÇEVE PROTOKOLÜ İMZALANMADI” 

Kadro verilmesinden bu yana geçen zaman zarfında kendileriyle kamu çerçeve protokolünün imzalanmadığını sorgulayan Turan,”696 sayılı KHK gereği tüm haklarımızla kadroya geçirilmiş olmamıza rağmen, eğitim intibaklarımız, yüzdelik dilimlerimiz, enflasyon farklarımız bordrolarımızdan çıkartılmıştır. 2018 yılında Yüksek Hakem Kurulu Toplu İş Sözleşmelerindeki zam oranı yüzde 4 artı yüzde 4 iken, enflasyon oranı yüzde 21’dir. Kamuda çalışan tüm işçi, memur ve hatta emekliler enflasyon farklarını almışken; ağır iş koşullarında çalışan üyelerimize yüzde 13’lük enflasyon farkının verilmemesini asla doğru bulmuyoruz. 696 sayılı KHK’nın 112’inci maddesinde Kamu Çerçeve Protokolü imzalanabileceği açıkken kadroya geçtiğimiz tarihten bugüne 16 ay geçmiş olmasına rağmen neden kamu çerçeve protokolü imzalanmadı? Hastanedeki hizmet süreçlerinin olmazsa olmazları olan HBYS çalışanlarının kadroları neden hala açıklanmıyor?.”dedi.

-“TÜRK YARGISININ, SORUMLULAR HAKKINDA EN AĞIR CEZAYA HÜKMEDECEKLERİNE İNANCIMIZ TAMDIR”

Turan, memurların ve diğer kamu çalışanlarının nakil ve tayin hakları olmasına rağmen kendileri de kamu çalışanı olan üyelerinin bu haktan yoksun olmaları aile bütünlüklerini ciddi şekilde bozduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:
“Bütün bu sorunların yaşanmasının en temel sebebi 696 sayılı KHK değil, yöneticilerin keyfi ve yanlış yorumlarıdır. Keyfi uygulamaları ile üyelerimiz üzerinde baskı ve mobing uygulayan idarecilerin bulunduğu iş yerlerinde çalışmak üyelerimiz için dayanılmaz hale gelmiştir. Kamuda işini özveriyle yapan ancak taşeron sistemindeyken yıllardır büyük mağduriyetler yaşayan üyelerimizin sorunlarının hala çözülmemesi nedeniyle görevlerinin gereklerini yerine getirmekte ihmal gösteren bir kısım kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunma zorunluluğumuz doğmuştur. Yapılan tüm bu haksız uygulamaların sona erdirilmesi ve iş yerindeki huzurun ve etkin, verimli çalışma ortamının tekrar sağlanabilmesi amacıyla yapacağımız suç duyurusu sonucunda yüce Türk yargısının, sorumlular hakkında en ağır cezaya hükmedeceklerine olan inancımız tamdır.” 

-“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ŞİDDETE MARUZ KALMALARI KABUL EDİLEMEZ”

Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmalarının kabul edilemeyecek bir durum olduğunu beliren Turan “Üzerinde durmak istediğimiz bir diğer önemli konu ise sağlıkta şiddet olaylarının her geçen gün artmasıdır. En son Pazartesi günü Ağrı Doğubeyazıt Hastanesi’nde görev yapmakta olan üyemiz Ahmet Akbaş hasta yakınları tarafından bıçaklanarak ağır bir şekilde yaralanmıştır. Şu anda görev yaptığı hastanenin yoğun bakımında yaşam mücadelesi veren üyemize acil şifalar diliyoruz. Sağlıkta şiddet olaylarının bir an önce son bulması için hastane yönetimlerimizi ve bakanlıklarımızı göreve davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Turan son olarak “Sonuç olarak 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yüz binlerce insanı mutlu eden Cumhurbaşkanımızın kararname ile güvence altına aldığı haklarımızın bordrolarımızdan çıkartılmış olması hem KHK’ya hem de mevzuata aykırılık teşkil etmektedir. Bütün ilgililerden Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda hareket etmelerini, çalışan mağduriyetinin önlenmesi ve kamu zararının önüne geçilmesi konularında hassasiyet göstermelerini talep ediyoruz.” dedi.
Kaynak:PHA

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA